Två missar - Gå i fängelse utan att passera Gå.

Den irakiske skokastaren, Muntadhar al-Zeidi, som så komplett missade President Bush i måndags (15 dec) med sina skodon ligger nu risigt till. Förutom en rejäl huvudskada (kolvslag från gevär) och bruten arm - som han enligt uppgift ska ha ådragit sig vid gripandet, så pratas det nu också om att han kan få 2 års fängelse!

Man får anta att den hårdhänta behandlingen och fängelsestraffet har att göra med att han missade - två gånger! Man kan förstå allas frustration, men det är inte så lätt att sikta rätt i hettans ögonblick. Inte ska han dömas så hårt för att han inte har tävlingsnerver.

Sopan Bush visar dagsformen när han inte skyndar till sin anfallares försvar. Han borde förstås stoppat den hårdhänta arresteringen och se till att han slipper fängelsestraff för sina missar. Men lill-Bush har ju iofs aldrig gjort sig känd som nån större filantrop. Under sin tid som Guvernör i Texas skrev han under åtskilliga dödsdomar.

Jag hoppas det reses en staty över skokastaren. Skodon har en lång och ärorik historia genom historien. Benämningen sabotör kommer som bekant från franska ordet för toffel (sabot), som arbetare kastade i dom mekaniska vävstolarna på 1700-talet som protest mot att dom nya mekaniska vävstolarna som drev dom till arbetslös och fattigdom. Liknelsen med Bush är inte långsökt. Han och hans metoder har knappast varit en lisa för Irakierna.

One Response to “Två missar - Gå i fängelse utan att passera Gå.”

  1. Ministry of Art & Jump News Blog » Blog Archive » Att sko sig i konsten Says:

    [...] berömde Skokastaren (som tyvärr missade Bush med båda skorna) har fått ett monument. En skoskulptur restes i [...]

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.