Skitviktigt
Med de senare årens “Islamofobi” i åminne kom jag härförleden att tänka på en episod jag hörde om för länge länge sedan (i en annan galax, höll jag på att tillägga). En stormrik oljeshejk från något arabiskt land skulle till att köpa ett mångmiljondollar-hus i Kalifornien på det glada 70-talet. När köparen i fråga gick husesyn (kanske tillsammans med sitt harem) var han allt nöjdare med all den sagolika lyx och alla fantastiska bekvämligheter som installerats i nybygget enligt intrikata önskemål. Men när man tittade in på de luxuösa toaletterna blev det abrubpt tvärstopp. Köparen blev tvärilsken och vägrade genomföra köpet. Anledningen var nämligen att det upptäcktes att toaletterna var vända åt fel håll. Dom var nämligen vända mot Mecka… och tydligen är det så att enligt Islam får man inte vara vänd mot Mecka när man går på toaletten. Man får inte heller vända ryggen mot Mecka på hemlighuset. Så det gäller alltså att planera sitt bygge ända ner i minsta skit-detalj, skulle man kunna säga.
Idag är denna berättelse (tyvärr) inte längre en skabrös historia - en snabb “googling” ger vid handen att flera liknande incidenter nu inträffar allt oftare och i allt fler miljöer. Fängelserna i England till exempel byggs om för många miljoner så att de muslimska fångarna ska slippa att sitta på tvären över dassen. Toaletterna på den olympiska arenan i London orienteras på samma sätt för att undvika samma problem. Det rapporteras också om en högskola på Irland som får “muslimska toaletter”. Man får anta att begreppet “Islamistiska dass” numera inte bara inskränker sig till ett hål i golvet. Men kanske kan man misstänka att det finns en anledning till bruket med “hål i golvet”. Då är det ju betydligt lättare att vända sig åt “rätt” håll och man styrs inte av någon porslins-megafon och dess eventuellt felaktiga orientering i rummet.
Nog är det fantastiskt att religion kan styra en halv världs invånare så till den milda grad, även i vår “moderna” tid, att de stackarna inte ens kan uträtta sina behov i lugn och ro. Man kan få förstoppning för mindre alltså! I sammanhanget kan jag inte låta bli att tänka på hur det gamla ordspråket “När man är i Rom…” numera tycks vara lika stendött som romarnas latrin (f-låt, latin).
