HD är upprörda…

Helgen till ära (Nimis 30-årsjubileum) så skriver HD (Helsingborgs Dagblad) några rader om evenemanget:

http://hd.se/hoganas/2010/07/30/kluvet-firande-av-nimis-i-helgen/

Enligt en undersökning kopplad till artikeln ovan är det i skrivande stund c:a 30 personer som läst artikeln som ämnar sig till Ladonien imorgon. Då ses vi där, tillsammans med alla dom andra! :) Det är mycket på programmet imorgon. Presidentbesök, flagg-hissning, nationalsång, tal, konsthopp m.m.

Faktiskt, så publicerade HD faktiskt två (!) separata artiklar om evenemanget… (På senare tid kan man ana en trend inom Kulturvetaren att det vore politiskt korrekt att bli upprörd, utan att ens förstå varför… Kan det vara så?).

http://hd.se/kultur/2010/07/30/ladonien-som-tredje-riket/

Kultur.
Antingen rycker man på axlarna, eller så går man rakt in i den konceptuella fällan. Jag väljer nu det senare, eftersom hela grejen är för smaklös för att låta bli. Det fiktiva lilla leklandet Ladonien låter nämligen genom sin “Konst- och hoppminister” meddela att man för att högtidlighålla konstverket Nimis 30-årsjubileum tänker hålla en folkomröstning.
..

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.